Zrychlení úřadů z nuly na sto? Potřebujeme automatizovat správní řízení

19. 3. 2025

Žijeme v 21. století a přesto vyřídit žádost na úřadě někdy trvá týdny i měsíce. Máme nápad, jak to zrychlit. Automatizace správního řízení je osvědčený nástroj, který už léta dobře funguje v zahraničí. Některá jednoduchá rozhodnutí státní správy je díky automatizaci možné provést na jedno až dvě kliknutí. Tím se šetří čas občanům i úředníkům. 

Ilustrační obrázek - problémy s rychlostí úřadů. Česko, funguj!

Státní správa i samospráva potřebuje zrychlit. Je velmi zvláštní, aby stát nestíhal vyplácet penze jen proto, že na to nemá dost úředníků. Zahraniční praxe ukazuje, že efektivní automatizace správního řízení může snížit průměrnou dobu vyřízení žádosti na méně než 5 dní. Chce to jen vůli zavést potřebné novinky! 

Právnička Pavlína Hojná z Lobbia: "Úplná automatizace správního řízení je vhodná v případech, kde je rozhodování založené na jasně definovaných pravidlech. Typicky se bude jednat o potvrzení přijetí žádosti, vydání jednoduchých povolení a osvědčení. Automatizace by také mohla zjednodušit registraci a evidenci údajů, zápisy do některých rejstříků nebo potvrzení o splnění podmínek, kde se rozhodování opírá o jednoznačně ověřitelná fakta."

V Česko, funguj! jsme dali hlavy dohromady s experty a vyšlo nám zhruba tohle:

V čem je problém?

  • české správní řízení stále závisí na pomalých manuálních procesech
  • úředníci musí osobně posoudit i jednoduché rutinní žádosti
  • naše zákony nejsou automatizaci nakloněny, protože podle nich za každým rozhodnutím musí stát úředník s razítkem

Co s tím?

V řadě států jako je Německo, Estonsko, Norsko nebo Švédsko už se automatizované správní řízení běžně provádí. Nejčastěji se tam automatizuje oblast daní a sociálního zabezpečení. Česko v této oblasti zaspalo. 

Je třeba to změnit. A to co nejdřív. Voláme po tom, aby české zákony dovolily plně automatizovat jednoduchá řízení napříč státní správou. A také, aby byla složitější správní řízení automatizována aspoň částečně - třeba v přípravné fázi. 

Je žádoucí, aby už v příštím volebním období vznikly první pilotní projekty automatizace správního řízení i na úrovni krajů a obcí s rozšířenou působností. Menším celkům by v tom mělo pomoci ministerstvo vnitra. Chceme, aby bylo možné pravidelně sledovat a vyhodnocovat dopady automatizace. 

Proč to ještě není?

Největší překážkou pro větší využití automatizace a moderních technologií na úřadech jsou zastaralé zákony. Ty lze změnit, pokud k tomu bude politická vůle. Právě teď je ideální čas, kdy můžeme na elektronizaci procesů navázat i automatizací. 

První kroky pro rozvoj automatizace jednoduchých správních rozhodnutí se už objevují i v Česku. Poslanci aktuálně jednají o novele zákona o obcích, která zahrnuje i automatizaci. Skupina poslanců v čele s Tomášem Dubským (STAN), která návrh připravila, tak chce zrychlit úřady i uspořit náklady. Máme turbo úřady na dohled? Uvidíme. 

Česko, funguj! A automatizuj!

Hlavní směr je jasný - chceme turbo úřady, které nejsou pohlceny vlastní byrokracií, ale dokážou rychle a efektivně doručit občanovi to, co si objednal. A proto potřebujeme automatizaci správního řízení. 

Zavedení automatizace ve správním řízení sníží náklady, zrychlí vyřizování agend a zvýší spokojenost občanů. Podle analýzy konzultační společnosti McKinsey je přibližně 60 až 80 % úkolů v oblastech financí, lidských zdrojů a zadávání veřejných zakázek automatizovatelných.* Česká republika by měla vykročit do 21. století a začít i ve veřejné správě využívat nejmodernějších nástrojů, které jsou k dispozici.

Pojďme společně říct politikům, že chceme, aby úřady zásadně zrychlily. A prvním krokem k tomu je právě automatizace správních řízení! Slíbit změnu před volbami nestačí. Chceme vidět konkrétní výsledky! 

Sledujte dál Česko, funguj! na sociálních sítích. A pokud souhlasíte s tím, že úřady potřebují zařadit o hodně vyšší rychlost, sdílejte tento článek dál.

 

*McKinsey. Harnessing the power of automation in government. Dostupné z: https://www.mckinsey.com/industries/public-sector/our-insights/how-governments-can-harness-the-power-of-automation-at-scale