Spolupráce obcí? Dostupnější služby rozhýbe jen sdílení expertů, silná motivace a účinná koordinace

3. 2. 2025

Všichni chceme místo pro děti ve školkách, moderní domovy seniorů, kvalitní internetové připojení a další veřejné služby. Pro malé obce je zajištění kvalitních veřejných služeb velkou výzvou. Je třeba spojit síly a podpořit efektivní spolupráci obcí a škol. Hledáme cestu, jak rozvíjet společenství obcí a podpořit regiony. Pojďte do toho s námi.

Česko má velké množství malých obcí, které musí vykonávat velké množství složitých úkolů. Postavit čističku, opravit obecní silnice, postavit školku. Věci, které možná někdy považujeme za samozřejmost, stojí velké úsilí. To platí zvlášť pro malé obce, kde leží tisíc a jeden úkol na bedrech starosty. Neuvolněného starosty, který má často vedle své funkce ještě běžnou práci. Jakákoliv větší investice tak pro obec představuje téměř nadlidský úkol.

Obce v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsou ve srovnání se zahraničím drobečky. Víc než polovina obcí v Česku má míň než 500 obyvatel! Možná je hezké bydlet v Hobitíně, kde každý zná každého, jenže velký počet malých obcí má i svou odvrácenou stranu. A stojí nás všechny poměrně hodně peněz.

V čem je problém?

  • Z pohledu občana: Velká rozdrobenost obcí vede k nižší kvalitě a horší dostupnosti služeb. Napříč Českem chybí desítky tisíc míst ve školkách. Naše společnost stárne, a už dnes chybí kapacity na péči i místa v domovech pro seniory. Některé obce nejsou v 21. století napojeny na vodovod s pitnou vodou.
  • Z pohledu státu a daňového poplatníka: Mít hodně malých obcí, které musí samy řešit ohromný rozsah úkolů, je extrémně drahé. Malé obce s obtížemi zvládají i rutinní procesy, natož komplexní výzvy a velké investice. To vede k nutnosti udržovat robustní dotační systém, přestože obce dohromady na účtech generují přebytky v řádech stovek miliard korun.
  • Z pohledu malých obcí: Menší obce mají malé rozpočty na investice. Z nich nedokážou postavit školy a čističky. Malá obec často nedosáhne ani na dotace, protože nemá profesionály, kteří by je vyřídili. Obce pod 500 obyvatel neseženou experty na komplexní investice - třeba odborníky na veřejné zakázky.
  • Z pohledu ředitelů škol: Jelikož máme hodně malých obcí, máme i hodně malých zřizovatelů základních škol. Ředitelé škol tak mají podobné problémy jako malé obce - na jejich hlavu padá enormní množství rutinní byrokracie, ale nikdo jim nepomůže s většími investicemi a rozvojem.

Co s tím?


Je třeba znovu důkladně promyslet, jak podpořit efektivní spolupráci obcí a škol. V Česko, funguj! jsme dali hlavy dohromady s experty a vyšlo nám, že chceme hledat nástroje, jak:

  • vytvořit dobré podmínky pro spolupráci obcí (a škol), které obcím (a školám) umožní sdílet experty na veřejné zakázky a další klíčové pozice
  • zatraktivnit spolupráci v rámci společenství obcí, motivovat obce spolupracovat na svých agendách
  • zajistit koordinaci rozvoje mikroregionu, a tím i dostupnější veřejné služby a podporu podnikání

Roztříštěnost rozpočtů, nedostatek specialistů, stojící výstavba bydlení nebo postupné zhoršování veřejných služeb vedou k dalšímu odlivu mladých lidí pryč z venkova. Je třeba zapojit všechny aktéry a najít cestu, jak z toho ven. A proto je tu Česko, funguj!

Česko, funguj!

Pro kvalitnější veřejné služby a dostupnější velké investice je třeba spojit síly. Už známe hlavní směr toho, jak ulevit malým obcím a podpořit jejich vzájemnou spolupráci. Společně s experty budeme dál hledat vhodná řešení. Extrémní roztříštěnost veřejné správy je jednou z největších výzev, která stojí mezi námi a prosperitou. Pojďme společně zjistit, co s tím!  Volby 2025 jsou první velkou příležitostí, které se můžeme chopit! 

Pojďme říct politikům, že chceme fungující stát, a v něm fungující spolupráci obcí Jenom sliby nestačí. Chceme vidět konkrétní kroky! 

Sledujte dál Česko, funguj! na sociálních sítích. A sdílejte tento článek dál.